Anasayfa

Hakkımızda

Özgeçmiş Yayınlar Kitaplar HİS TAFISA

İletişim

Ziyaretçi Defteri
 

Kategoriler

Son Girilenler

 
 

Erdal Zorba Balkan HİS Federasyonu Başkanlığına seçildi

20 Mayıs 2010 Perşembe : 02:07

Balkan HİS Federasyonu 15-16 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılan Genel Kurulunun ardından yeniden hayat buldu. 6 ülkenin katılımıyla gerçekleşen genel kurulda, Türkiye HİS Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba oybirliğiyle başkanlığa seçildi.

Balkan HİS Federasyonu 15-16 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılan Genel Kurulunun ardından yeniden hayat buldu. 6 ülkenin katılımıyla gerçekleşen genel kurulda, Türkiye HİS Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba oybirliğiyle başkanlığa seçildi.

1995 yılında dönemin GSGM Genel Müdürü Kemal Mutlu ve Türkiye HİS federasyonu başkanı Kamil Kehale'nin imzalarıyla Sofya'da hayat bulan Balkan HİS Federasyonu, ilk yıllarında önemli faliyetlere imza atsa da, bölgedeki siyasal gerilim nedeniyle faaliyetlerini devam ettiremedi. Ancak son dönemde komşularla başlatılan sıcak ilişkiler çerçevesinde, Balkan Federasyonunun yeniden kurulması yönünde temaslarda bulunan Prof. Dr. Erdal Zorba, yaptığı görüşmelerin ardından Balkan HİS Federasyonu yeniden kuruluş genel kurul toplantısını hazırladı. 15-16 Mayıs tarihlerinde yapılan genel kurula Arnavutluk, Bulgaristan, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Türkiye'den toplam 15 delege katıldı.

Genel kurulda öncelikli olarak Balkan HİS Federasyonu ana statüsü görüşülerek karara bağlandı ve yapılan imza törenin ardından Balkan HİS Federasyonu'nun yeniden kuruluşu ilan edildi.

Genel kurulun ikinci oturumunda ise seçimler yapıldı. Bu oturumda divan başkanlığına en yaşlı üye olan Bulgaristan HiS Federasyonu başkanı Prof. Dr. Nikola Hadjiev, divan katipliğine ise Dr. Mutlu Türkmen seçildi. Ana statüye göre her ülkeyi temsilen birer yönetim kurulu üyesi seçilmesinin ardından, başkanlık seçimine geçildi. Hadjiev tarafından başkanlığa teklif edilen Erdal Zorba, delegelerin oybirliği ile Balkan HİS Federasyonu başkanı olarak seçildi. Seçimin ardından bir teşekkür konuşması yapan Zorba, "Bizler Balkan ülkeleri temsilcileri olarak aynı ailenin fertleriyiz. Birlik içerisinde çalışacak ve bölgemizde barış içerisinde yaşayan, huzurlu ve sağlıklı toplumlar inşa edeceğiz" dedi. Ana Statüye göre genel sekreteri önerme yetkisine sahip olan Zorba, Dr. Mutlu Türkmen'i genel seketerliğe önerdi. Türkmen, tüm delegelerin kabul oyunu alarak Balkan HİS Federasyonu Genel Sekreteri oldu.

Ardından asbaşkanlık seçimlerine geçildi. Arnavutluk, Sırbistan ve Romanya delegelerinin aday olduğu asbaşkanlık yarışında, yapılan görüşmelerin ardından Romanya delegesi adaylıktan çekilince Sırbistan HİS Federasyonu Başkanı Velizar Ceriç ve Arnavutluk HİS Federasyonu Genel Sekreteri Majlinda Pilinçi oybirliğiyle asbaşkan olarak seçildi. Seçimlerin hemen ardından ikinci kez söz alan Başkan Zorba, Hadjiev'i onursal başkanlığa önerdi. Delegelerin oybirliğiyle Hadjiev onursal başkan olarak belirlendi.    

Genel Kurulun tamamlanmasının ardından Balkan HİS Federasyonu ilk yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda muhtemel faaliyet programı üzerinde durulurken, Uluslararası HİS Federasyonu (TAFİSA) şemsiyesi altında Balkan ve komşu ülkelerinin ortak faaliyetler yürütmesi benimsendi. Bu çerçevede ayrıca bölgedeki geleneksel sporların korunması ve tanıtılması kararı da alındı.       

 

 

Toplam Okunma 4775

Safya Başı

Toplam () adet  yorum eklenmiştir.

Yorumların Tamamı İçin Tıklayınız.

Bu Kategorideki Diğer Başlıklar

Erdal Zorba Balkan HİS Federasyonu Başkanlığına seçildi
Balkan HİS Federasyonu 15-16 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılan Genel Kurulunun ardından yeniden
Güçlü, Dinamik, Özgüveni Olan Bir Ülke
IOC üyesi ve TAFISA Genel Sekreteri Wolfgang Baumann, Türkiye’nin olimpiyatlara ev sahipliği için ıs
Türkiye’de ilk 'Dünya Yürüyüş Günü'
Ağrı Dağı Uluslararası Herkes İçin Spor Şenliği Türkiye Herkes için Spor federasyonu ile Iğdır V
Su Sporları Animasyon sertifika programı görüşmeleri
19 Haziran 2009'da Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu bünyesinde Fransa UCPA, Kültür ve Turizm ba
Kırıkkale ve Adıyaman'da Resmi Ziyaretler
Federasyon başkanımız ve beraberindeki heyet Kırıkkale ve Adıyaman'da başta il valilileri ve belediy

Bartın’da Doğa Yürüyüşü

Geleneksel Oyunlarımız Unutulmamalı

ADÜ ve HİS Aydın Bisiklet Şenliğinde Buluştu

Yaşam Kalitesini Yükseltmede Egzersizin Rolü

1.Dünya Adli Bilimler ve Spor Kogresi sona erdi

1. Dünya Adli Bilimler ve Spor Kongresi