Anasayfa

Hakkımızda

Özgeçmiş Yayınlar Kitaplar HİS TAFISA

İletişim

Ziyaretçi Defteri
 

Kategoriler

Son Girilenler

 
 

Bauer: 'Türkiye İşçi Sporlarıyla Tanışmalı'

24 Kasım 2009 Salı : 01:55

Uluslararası İşçi Sporları Konfederasyonu Başkanı (CSIT) Haralt Bauer Baws, verimli bir çalışma hayatı için Türkiye’nin kitle sporu ve işçi sporlarıyla tanışması gerektiğini ifade etti

Uluslararası İşçi Sporları Konfederasyonu Başkanı (CSIT) Haralt Bauer Baws, verimli bir çalışma hayatı için Türkiye’nin kitle sporu ve işçi sporlarıyla tanışması gerektiğini ifade etti.

Röportaj (GSGM BASIN)- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyon ile ortak projeler geliştirmek için Türkiye’ye gelen CSIT Başkanı Haralt Bauer, yeni seçildiği görevinin başta çalışanlar olmak üzere bütün insanların sağlığını yakından ilgilendirdiğini belirterek,’’Konfederasyonumuz yarışmaya dayalı işçi sporlarının yanında sporun herkes için olanı yani yaşam boyu sporu da bünyesinde barındırmaktadır. Yaptığımız araştırmalara göre fiziksel aktivite için harcanan bir lira, sağlık için harcanacak 2 lirayı tasarruf ettiriyor’’ dedi.

Merkezi Avusturya’da bulunan CIST başkanlığını yeni seçilen Haralt Bauer Baws, aynı zamanda Avusturya vatandaşı bir spor yöneticisi. Bauer,konfederasyonun yeni vizyonunu, ‘’Özellikle gençlerle ilgileniyoruz. Çünkü gençler çalışma hayatın atılmadan önce bir spor kültürü edinirlerse daha verimli, zinde ve moralli olacaklardır. Bu da bir yandan verimliliği arttıracak bir yandan da pozitif bir çalışma hayatına katkıda bulunacaktır’’ diye açıkladı.

16 yıl Avusturya İşçi Sporları Federasyonu’nda pazarlamadan sorumlu olarak çalışan Bauer, Spor Bilimleri Akademisi mezunu. Avusturya’da çeşitli spor kuruluşlarında yönetici olarak çalışan Bauer, Türkiye’de pek tanınmayan CIST hareketiyle ilgili sorularımızı cevapladı

İşçi sporları nasıl ve nerede başladı?

İşçi sporları yaklaşık bir saırlık bir geçmişe sahip. İşçi sporları 1914’de Belçika’da bir organizasyon altında kuruldu. Dört yıl sonra yüzüncü yılımızı kutlayacağız. Çok eski bir örgüt. Özellikle 1930’larda işçi sporları çok güçlü bir akım olarak gelişti. 1934 yılında Viyana’da İşçi Sporları Olimpiyatları düzenlendi. Çok büyük bir katılım oldu. 77 bin işçi bu olimpiyata katılarak aktif olarak yarıştı. O zamanki dünya nüfusu düşünülürse bu çok büyük bir katılımdı. 200 bine yakın kişi izleyici olarak tribünlerde yerini alarak işçileri alkışladı ve onlara moral verdi. Bütün bu bilgiler bizim hareketimizin arkasındaki tarihi gücün büyüklüğünü gösteriyor. Bizim şu anki vizyonumuzu da bu güç belirliyor.

Hareketinizin ideolojik bir yönü var mı?

Bu hareketin tarihine bakıldığında ilk çıkış gücünü sosyalizmden aldığı görülür. Ama şu anda bizim açık liberal bir politikamız var. Konfederasyonumuz bugün sadece işçi sporlarını değil aynı zamanda herkes için sporu da temsil ediyor. Biliyorsunuz çalışan kesim aynı zamanda herkes için diye adlandırılan kitle sporunun bir boyutu.

İşçi sporlarının içeriği nedir?

İşçi sporları tabi öncelikle yarışmaya dayanıyor. Yani salt bir gösteri değil. İşçi olimpiyatlarında çalışanlar barış ve kardeşlik içinde centilmence yarışır. 12 spor branşında müsabakalar yapıyoruz. Bu branşların tamamı yaz olimpiyatlarında yer alan disiplinler.Doğrudan şampiyona organizasyonu diyebiliriz. Bir yandan da yarışma dışı olan ve herkesin katılabildiği spor etkinlikleri yapıyoruz. 39 ülke federasyonu üyemiz. Ayrıca üç tane kıtasal örgütümüz mevcut. 2013 yılında yüzüncü yılımız dolayısıyla İşçi Sporları Olimpiyatları yapacağız.

Türkiye ile ilgili ne gibi planlarınız var?

Türkiye çok dinamik bir ülke. Özellik genç nüfusu spora yönlendirmek istiyoruz. Çalışan kesime yönelik çok güzel projelerimiz var. Kesinlikle çalışanlar için spor projeleri yapılmalı. Verimli, sağlıklı, kendisiyle barışık bir çalışan nüfus için Türkiye, çalışanlar için ve herkes için spora ağırlık vermeli. Kitle sporu için Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu ile görüşüyoruz. Hem çalışanlara yönelik hem herkes için spor faaliyetlerimize Türkiye’yi bundan sonra davet edeceğiz.

Yaptığınız faaliyetlerin insanlığa katkısı nedir?

İnsanlık âlemi aslında bir ailedir. Birlikte hoşlandıkları bir aktivite yapanlar bunu çok kolay anlar ve bir yaşam felsefesi olarak özümser. Kanımca bizim hareketimizin en büyük artısı budur insanlık ailesine. Hareketimizin en önemli amaçlarından biri de; insanların hastalanmasını önlemek. Gençlerimizi, çalışanlarımızı aktif bir yaşamla sağlıklı kalmalarını sağlamak. Böylece insanlarımızın verimliliği artacak ve işverene maliyetleri düşecektir. Yaptığımız araştırmalarda fiziksel aktivite için harcanan her bir lira sağlık için harcanacak olan 2 lirayı önlüyor.

  

 

Toplam Okunma 3129

Safya Başı

Toplam () adet  yorum eklenmiştir.

Yorumların Tamamı İçin Tıklayınız.

Bu Kategorideki Diğer Başlıklar

Spor ve Turizm Temalı İlk Uluslararası Kongre
Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu'nun 2009 Yılı Faaliyetleri Arasında Yer Alan Uluslararası Herke
Prof.Dr.Erdal ZORBA TÜYAP Spor 2009 Fuarı'ndaydı
Bu yıl 14.’sü düzenlenen Spor Fuarı, İstanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta 17-20 Aralık tarihleri arasında ge
Bauer: 'Türkiye İşçi Sporlarıyla Tanışmalı'
Uluslararası İşçi Sporları Konfederasyonu Başkanı (CSIT) Haralt Bauer Baws, verimli bir çalışma haya
Spor ve Turizm Temalı İlk Uluslararası Kongre
Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu'nun 2009 Yılı Faaliyetleri Arasında Yer Alan Uluslararası Herke
Farklı Disiplinler Gözü İle Spor Kültürü Semineri

Obeziteye Karşı Spor Etkinliği

Türkiye' de ilk Wellness Antrönörlük Kursu

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Ziyareti

Şampiyon boksörlere bir destekte HİS'ten

AOÇ Kuruluş Şenlikleri Renkli Geçti

Mini Voleybol Şenliği'ne HİS Damgasını Vurdu

HİS Başkanı Prof.Dr. Erdal ZOBA Muğla’da

Kastamonu'da Halk Yürüyüşü ve Spor Şenliği

Kocaeli'de Spor Şenliği Düzenlendi

Başkan Zorba; İl Müdürleri toplantısına katıldı

Antalya’da il temsilcileri toplantısı yapıldı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ziyareti

Bulgaristan Ziyaretleri Tamamlandı

Prof. Dr. Erdal ZORBA Federasyon Başkanı Seçildi