Anasayfa

Hakkımızda

Özgeçmiş Yayınlar Kitaplar HİS TAFISA

İletişim

Ziyaretçi Defteri
 

Kategoriler

Son Girilenler

 
 

Obeziteye Karşı Spor Etkinliği

20 Ekim 2009 Salı : 01:20

Herkes İçin Spor Federasyonu öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün (GSGM) desteğiyle "Obeziteye karşı spor etkinliği" düzenlendi. Organizasyona Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da katıldı.

Herkes İçin Spor Federasyonu öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün (GSGM) desteğiyle "Obeziteye karşı spor etkinliği" düzenlendi. Organizasyona Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da katıldı.
 
 Kızılay'daki Zafer Çarşısı'nın üstündeki boş alanda düzenlenen organizasyonun açılışını Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çınal, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Erdal Zorba ile birlikte yaptı.

Organizasyona, eskrim, basketbol, bilardo, modern pentatlon, karate, masa tenisi, tekvando, badminton, çim hokeyi, dağcılık gibi pek çok federasyon çeşitli etkinliklerle katılırken, vatandaşların obeziteye karşı dikkati çekildi ve spor yapmaları istendi.

Standları dolaşan Bakan Faruk Nafiz Özak, modern pentatlon standında atıcılık yaparken, masa tenisi ve bilardo oynadı, daha sonra da Herkes İçin Spor standında penaltı atışı yaptı.

Bakan Özak yaptığı konuşmada, obezitenin çağın hastalığı olduğunu belirterek, ''Halk arasında 'şişmanlık' olarak bilinen obezite hastalığının önüne geçmek için dengeli beslenmek ve spor yapmak lazım'' dedi.

Bakan Özak, Türk halkının sporu sevdiğine, ancak yapmadığına dikkati çekerek, ''Vatandaşın spor yapma oranı bizde çok aşağılarda. Çağdaş ülkelerde 100 kişiden 50'si spor yapıyor. Spor yaparsak, daha sağlıklı, daha çalışkan, daha hoşgörülü, daha sabırlı, daha dinamik oluruz'' diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki beden eğitimi anlayışının da değişmesi gerektiğini söyleyen Bakan Özak, ''Haftada 1 saat beden eğitimi dersiyle spor olmaz. Sporla eğitimi yan yana yürütmek lazım'' ifadelerini kullandı.

Özak, lisanslı sporcu sayısının da artması gerektiğini kaydederken, ''Lisanslı sporcu sayısını 10 milyona çıkarmamız lazım. Genç-yaşlı herkesin spor yapması lazım. Federasyonlarımız ve tesislerimiz halkımızın hizmetinde'' dedi.

Organizasyonun ev sahibi konumundaki Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba da bu etkinliği toplumun kendiyle barışık ve obeziteden uzak olması amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediklerini bildirdi.

Başkan Zorba, Herkes İçin Spor Federasyonu'nun felsefesinin insanlara sporu sevdirmek ve yaptırmak olduğunu dile getirerek, ''Sporu tabana yayarsak, olimpizm ruhunu da yaygınlaştırmış oluruz. Obeziteye karşı tek başına spor yeterli değil. Dengeli beslenmek de çok önemli bir unsur'' diye konuştu.

 

 

Toplam Okunma 3939

Safya Başı

Toplam () adet  yorum eklenmiştir.

Yorumların Tamamı İçin Tıklayınız.

Bu Kategorideki Diğer Başlıklar

Spor ve Turizm Temalı İlk Uluslararası Kongre
Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu'nun 2009 Yılı Faaliyetleri Arasında Yer Alan Uluslararası Herke
Prof.Dr.Erdal ZORBA TÜYAP Spor 2009 Fuarı'ndaydı
Bu yıl 14.’sü düzenlenen Spor Fuarı, İstanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta 17-20 Aralık tarihleri arasında ge
Bauer: 'Türkiye İşçi Sporlarıyla Tanışmalı'
Uluslararası İşçi Sporları Konfederasyonu Başkanı (CSIT) Haralt Bauer Baws, verimli bir çalışma haya
Spor ve Turizm Temalı İlk Uluslararası Kongre
Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu'nun 2009 Yılı Faaliyetleri Arasında Yer Alan Uluslararası Herke
Farklı Disiplinler Gözü İle Spor Kültürü Semineri

Obeziteye Karşı Spor Etkinliği

Türkiye' de ilk Wellness Antrönörlük Kursu

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Ziyareti

Şampiyon boksörlere bir destekte HİS'ten

AOÇ Kuruluş Şenlikleri Renkli Geçti

Mini Voleybol Şenliği'ne HİS Damgasını Vurdu

HİS Başkanı Prof.Dr. Erdal ZOBA Muğla’da

Kastamonu'da Halk Yürüyüşü ve Spor Şenliği

Kocaeli'de Spor Şenliği Düzenlendi

Başkan Zorba; İl Müdürleri toplantısına katıldı

Antalya’da il temsilcileri toplantısı yapıldı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ziyareti

Bulgaristan Ziyaretleri Tamamlandı

Prof. Dr. Erdal ZORBA Federasyon Başkanı Seçildi